Takeitizi.pl

kobiece slow life

jak postępować w kontaktach z toksycznymi ludźmi
wellness

7 destrukcyjnych reakcji w kontakcie z toksycznymi ludźmi

O szczęście trzeba dbać i należycie je pielęgnować. Postawa dystansu wymaga sporej samoświadomości, ale też zależy od tego, czy siebie lubisz, czy jesteś zadowolona z własnego życia. Nawet jeśli Ty o to zadbałaś, możliwe, że spotkasz osoby, które zechcą wciągnąć Cię w swoje dramaty i spróbują zmącić Twoje szczęście. Na co zwrócić uwagę w kontakcie z toksycznymi ludźmi?

Zbędne dyskusje

Nie tłumacz się innym i nie utożsamiaj własnej wartości z liczbą kłótni, które wygrałaś, ale z liczbą bezsensownych dyskusji, na które nie straciłaś czasu i w które nie zaangażowałaś się emocjonalnie. Złość, zemsta, obmyślanie argumentów pochłania bardzo dużo energii, którą można obdzielić bliskie osoby.

Przejmowanie negatywnego nastroju

Z kim przystajesz, takim się stajesz, dlatego, gdy obserwujesz negatywne postawy, zachowania, w miarę możliwości rezygnuj z takich spotkań lub ogranicz je.

Wstyd z powodu przeszłości

Popełnione błędy pozwoliły nam dojrzeć i stać się silniejszymi, ostrożniejszymi. Nie próbuj wypierać się przeszłości, bądź dumna z tego, jaka dzięki niej jesteś dzisiaj.

jak postępować w kontaktach z toksycznymi ludźmi

Pozwalanie innym na przejęcie kontroli

Niektórzy poczują ulgę dopiero, gdy przejmą władzę i kontrolę nad Tobą. Nie pozwalaj na to ani w pracy, ani w relacjach rodzinnych, dopóki Ty nie dasz nikomu przyzwolenia, dopóty tyran pozostaje bezsilny.

Pozwalanie innym na mieszanie w relacjach z bliskimi

Nie pozwalaj nieodpowiednim ludziom stawać między Tobą, a ludźmi dla Ciebie ważnymi i nie ma znaczenia czy to ktoś z rodziny, o autorytecie lub statusie seniora rodu. To nieprawda, że niektórzy się nie zmieniają i należy zaakceptować ich destrukcyjne zachowania. Każdy, kto nie szanuje innych, musi liczyć się z zerwaniem relacji. Nie ma tu wyjątków.

Odczuwanie nienawiści

Nie pozwól ludziom pełnym negatywnych emocji sprawić, że będziesz czuła to samo do nich. Pogrążasz siebie, Gandhi mawiał: „Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym.” Wybaczanie to samotna podróż, ale odzyskasz wolność i sama zadecydujesz o przeżywanych emocjach.

 Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments