Takeitizi.pl

kobiece slow life

kiedy parze grozi rozstanie?
Relacje

Czy grozi wam rozstanie? 6 najczęstszych przyczyn rozpadu związku

Zdrady, romanse i rozstania leżały w ludzkiej naturze długo przed tym, nim ogłoszono erę upadku morali i konsumpcyjnego rozpasania. Już nasi praprzodkowie wypracowali sporo strategii poszukiwania partnera zastępczego lub zmiany partnerki życiowej – wszystko po to, by powołać do życia potomstwo. 

Kobieta zamknięta w jaskini, zdana na łaskę i niełaskę mężczyzny, który w każdej chwili mógł zginąć na polowaniu lub zauroczyć się młodszą i porzucić ją wraz z potomstwem, szukała planu B – kogoś gotowego inwestować w nią swoje zasoby, gdyby ten pierwszy zawiódł. Kobiety zdradzały też dlatego, że stały partner miał słabe geny, a one na ojca swojego dziecka chciały Adonisa, a ten mógł być już zajęty lub nieskory do stałego związku.

Mężczyzna, z kolei, musiał zabezpieczyć się przed niefortunnym wyborem partnerki, która na przykład okazałaby się bezpłodna lub nie umiała odpowiednio zaopiekować się potomstwem, dbać o ciepło jaskiniowego ogniska, zbierać owoców. Nie mówiąc już o tym, że poród kiedyś był zagrożeniem życia.

Piszę o tym dlatego, że od dawien dawna mamy we krwi niewierność i szukanie lepszej alternatywy dla aktualnego partnera lub partnerki.

To nie tak, że zachęcam do folgowania popędom, jestem zwolenniczką dbania o wieloletni związek. Może znajomość przyczyn rozstań pozwoli zachować większą czujność?

Niewierność otwiera listę najczęstszych powodów, dla których kończymy związek.

Niewierność

Celem związku z jedną kobietą i łożenia na nią, jest dostęp do jej walorów reprodukcyjnych. Dlatego mężczyźni pożądają kobiet młodych o seksownych kształtach, są one obietnicą płodności. Ponadto cenią wierność i ich powściągliwość seksualną w stosunku do innych mężczyzn. Wszystko dlatego, że kiedyś (przed erą środków antykoncepcyjnych) ryzykowali wychowywanie cudzego potomstwa, przez co nie tylko ponosili fiasko w przekazaniu swoich genów, ale poświęcali się dla cudzego dziecka.

Z perspektywy kobiety – niewierność mężczyzny jest dowodem na to, że nie zagwarantowała sobie wyłącznego dostępu do jego zasobów. Wiele kobiet, mimo zdrady, decyduje się pozostać w związku, na przykład wtedy, gdy mężczyzna jest gotów dalej inwestować w nią i we wspólne potomstwo, a one nie mają lepszej alternatywy lub szans na finansową niezależność.

Bezpłodność

„Bezpłodność stanowi drugą po niewierności przyczynę rozwodu wymienianą w 75 społeczeństwach.”

bezpłodność
pixabay.com

Oziębłość seksualna

„Żona odmawiająca mężowi seksualnego pożycia w istocie pozbawia go dostępu do własnych walorów reprodukcyjnych, choć żadne z nich nie myśli oczywiście o tym w takich kategoriach.” Oziębłość mogła też sygnalizować, że swoje zasoby seksualne kobieta wydatkuje poza związkiem.

Odmowa inwestowania zasobów w partnerkę i dzieci

Tak jak dla mężczyzn najważniejszym zasobem kobiety jest jej płodność, wierność i dostępność seksualna, tak kobiety oczekują zabezpieczenia jej i dzieci, a przynajmniej kiedyś tak było. Jednak faktem jest, że: „Prawdopodobieństwo rozwodu rośnie o połowę w małżeństwach, w których żona zarabia więcej od męża.”

Agresja i okrucieństwo

Niezależność finansowa kobiet często spotyka się z nieżyczliwością, a nawet okrucieństwem ze strony partnera. Wszystko po to, by przywołać partnerkę do porządku, skłonić do dawnej uległości. Jednak takie zabiegi są ryzykowne, często skutkują opuszczeniem związku przez kobietę.

„Życzliwość w stosunku do drugiej strony związku jest jedną z najbardziej pożądanych cech partnera, decydującą zarówno o jego wybraniu, jak i pozostawaniu z nim w stałym związku. Nic więc dziwnego, że cechy przeciwne – złe traktowanie, bezduszność i okrucieństwo – stanowią jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu trwałego związku.”

Lepsza alternatywa

„Upodobanie mężczyzn do kobiet ładnych i młodych nie przemija z chwilą złożenia przysięgi małżeńskiej, podobnie jak nie znika zamiłowanie kobiet do wysokiego statusu i pozycji społecznej innych mężczyzn. Mechanizmy decydujące o strategiach zerwania związku funkcjonują poza polem ludzkiej świadomości. Żona nie myśli świadomie: ja i dzieci będziemy mieć większą szansę na sukces rozrodczy, jeżeli opuszczę tego partnera, który przynosi nam tyle strat. Myśli, że po prostu lepiej zrobi, usuwając siebie i dzieci w bezpieczne miejsce.”

Marta Szyszko

Na podstawie:

ewolucja pożądania

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments