Takeitizi.pl

kobiece slow life

brak szacunku
Relacje

5 nieoczywistych oznak braku szacunku

„Poczucie winy i brak zaufania do siebie sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na manipulację. Jeśli czujemy się winni, uważamy, że przyczyna leży w nas.” Beattie Melody

Czasem ktoś lekceważy nas nie wprost. Jeśli nauczysz się rozpoznawać takie przekazy, łatwiej będzie ci zrozumieć, dlaczego po spotkaniach z niektórymi ludźmi czujesz się zmieszana, ograbiona z energii, choć szłaś tam w dobrym humorze. Przyczyna leży po stronie rozmówców, może być to ich niskie poczucie własnej wartości, chęć przejęcia nad tobą kontroli lub zazdrość, która sprawia, że chcą zdewaluować twoje osiągnięcia i sukcesy. Jak rozpoznać 5 popularnych, ale nieoczywistych oznak braku szacunku?

Nie zasługujesz na jego uwagę

Rozmówca nie obdziela cię swoją uwagą. Ktoś lub coś jest dla niego ważniejsze podczas waszej rozmowy, w połowie twojego zdania, zaczyna rozmowę z kimś innym (bez żadnego wyraźnego powodu) lub opuszcza pomieszczenie, czy zaczyna angażować się w świat online w twojej obecności. W efekcie, zamiast rozmawiać z kimś, wygłaszasz monolog.

Sarkazm użyty w celu zdołowania cię, a nie rozbawienia

Rozmówca używa sarkazmu, by przekazać bierno – agresywny komentarz z uśmiechem na twarzy, po którym z twojej twarzy znikają wszelkie oznaki radości. Być może rozmówca próbuje cię zniżyć do tego samego poziomu frustracji i niezadowolenia, jaki sam odczuwa lub przejąć na tobą kontrolę, nie świętując z tobą sukcesu, nie umiejąc spędzać czasu w miły i konstruktywny sposób.

Przebywasz z osobą lub osobami, które ignorują twoją obecność

Mogą udawać, że nie słyszały, co powiedziałaś i zmieniać temat. Czujesz się, jak piąte koło u wozu. Nie trzeba mówić nic przykrego, by sprawić, że druga osoba poczuje się zlekceważona, czasem po prostu można dać odczuć, że twoja obecność nie ma dla innych znaczenia, ignorować nie tylko to, co mówisz, ale to, że jesteś. Tacy ludzie sprawiają, że czujesz się samotna, choć przecież nie jesteś sama.

Plotki i mamrotanie

Osoba plotkuje na twój temat za twoimi plecami, ale nie powie wprost, o co jej chodzi. Wysyła innych, by przekazali ci zarzuty tej osoby. Kiedy próbujesz ją skonfrontować, udaje, że nie było tematu. Może też mamrotać coś pod nosem pod twoim adresem, a gdy pytasz: „coś nie tak?”, odpowiada: „nic”. Ten rodzaj braku szacunku okazywany jest nie wprost, a zatem, trudno o konstruktywną rozmowę, jedyne co wprowadza, to chaos i zamieszanie.

Dwuznaczne komplementy

Z jednej strony odnosisz wrażenie, że rozmówca jest miły, a po chwili dodaje krytyczny komentarz. Niestosowny komentarz gasi twoją radość i satysfakcję, masz poczucie, że nic co zrobisz, nie jest wystarczająco dobre.

Złość, smutek, dezorientacja, rozczarowanie to naturalne reakcje na takie przekazy. Pozwól wybrzmieć swoim emocjom, nie sil się na uśmiech, gdy w środku cierpisz. Jeśli ktoś zachowuje się w ten sposób od lat, nie oczekuj, że się zmieni. Wymagałoby to zmiany nawyków, odbudowania poczucia własnej wartości. Nie zabiegaj o takie osoby, zastanawiając się, co zrobiłaś nie tak. Puść je wolno i zajmij się sobą. Tłumienie złości i udawanie, że nic się nie stało, może skończyć się dla Ciebie depresją. Dlatego tak ważne jest rozpoznać bierną agresję i pozwolić sobie na adekwatne emocje. W ten sposób nie tracisz kontaktu z życiodajną energią, której źródłem są emocje i nie pozwalasz innym przejąć nad tobą kontroli.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments