Takeitizi.pl

kobiece slow life

wellness

4 zachowania, które postrzegasz jako destrukcyjne, a tak naprawdę wzmacniają twoją wewnętrzną siłę

– Przemawia przez panią złość. Złość z przeszłości. Przez jej pryzmat zniekształca pani obecne zdarzenia, przejaskrawia je.

– Jestem zła, jeszcze jak, jestem wściekła!!!! Po policzkach popłynęły łzy, z serca spadła ciężka obręcz, którą dźwigała dzień po dniu, nawet nie będąc jej świadoma.

– Proszę napisać list, nigdy nie wysyłać do adresata, proszę napisać o tym wszystkim, co panią złości.

Rozwścieczona patrzy na nią.

– Ja nie wiem, czy to dobrze, że dokopałam się do tych emocji.

– To nawet lepiej niż dobrze, proszę pamiętać, że tłumienie złości skutkuje depresją.

Jakie 4 zachowania, które postrzegasz jako destrukcyjne, tak naprawdę wzmacniają twoją wewnętrzną siłę?

Złość

Być może jako dziecko nie spotkałaś się z przyzwoleniem dla okazywania tej emocji. Dorośli krytykowali cię, wzbudzali poczucie winy, a nawet szantażowali, że stanie się coś złego, jeśli sobie na nią pozwolisz. Więc przestałaś. Gdy działo się coś krzywdzącego, chowałaś ból głęboko na dnie, uśmiechając się w sposób wyuczony, nie dając po sobie poznać, że coś jest nie tak.

Złość pozwala wyznaczyć innym granice, pojawia się, gdy ktoś je przekracza, gdy odcinasz się od złości, nie ma mowy o asertywności, po prostu robisz to, czego oczekują inni, rezygnując z siebie dla ich akceptacji.

Nieskrępowany płacz

Kontakt z własnymi emocjami sprawia, że jesteśmy żywi. Nasza twarz jest pełna ekspresji, w jednej minucie – zupełnie jak dzieci, wściekamy się, w drugiej śmiejemy całym brzuchem, w jeszcze innej płaczemy pod wpływem głębokiego wzruszenia. Płacz w miejscu publicznym to pierwsza bariera, wstydzimy się negatywnych emocji, bo podobnie jak w przypadku złości, nie było przyzwolenia dla płaczu: taka ładna dziewczynka, a płacze, to nie powód do płaczu, no już uśmiechnij się, nic się nie stało. Wszystkie emocje są dobre, pełnią ważną funkcję, ale nie każdą możemy swobodnie wyrazić, tracąc mnóstwo energii na trzymanie dyscypliny w emocjach, kontrolowaniu siebie. Potem czujemy się zmęczeni, a przede wszystkim tracimy kontakt ze sobą, nie żyjemy naprawdę, nakładamy maski i odgrywamy bezpieczne, ale sztuczne role.

Brak nadmiernych ambicji

„Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i nie narzucać planów, którym nie można sprostać. Bez egoizmu, ale bardzo starannie dbać o siebie i o swoje własne uczucia. Poświęcać się temu co sprawia przyjemność. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę. To bardzo ważne, by siebie samego nie nastawiać na dzień czy na całe życie tak ambitnie, że niepowodzenie będzie nieuniknione. Jeśli człowiek chce dużo osiągnąć, zaplanować, zrealizować, to jest stale z siebie niezadowolony. A może po to, by być z siebie zadowolonym, wystarczy robić rzeczy, które są potrzebne, godziwe, warte, dobre, bez wymagania od siebie więcej, niż można osiągnąć.” Profesor Wiktor Osiatyński

Na kinderbalu usłyszałam  z ust jednej mamy zdanie, które mnie zmroziło: „Chcę żeby moja córka najpierw skończyła studia, potem poszukała pracy i dopiero wtedy myślała o zakładaniu rodziny.” Pewnie powie jej o tym, gdy uzna, że jest już wystarczająco duża, przekaże niczym matczyną mądrość. Zdanie to utkwi w dziecku, gdy zechce założyć rodzinę i dbać o dom. Zawsze będzie się czuła niewystarczająco ambitna, choć proste życie może dać jej prawdziwie szczęście i otworzyć zupełnie inne perspektywy zarobkowe. Studiować można w każdym wieku, pracować w różnym wymiarze godzin, a to właśnie dziecko i rodzina mogą dać jej prawdziwe spełnienie.

Bunt

Kobieta może buntować się na dwa sposoby: przed nadmiernymi ambicjami nakładanymi na nią przez społeczeństwo, ale też przed redukowaniem jej do roli opiekunki, która powinna nabrać odwagi, by pomyśleć o sobie wcześniej, niż gdy odchowa dzieci, wnuki i pochowa pierwszego męża.

„Kobieta potrzebuje buntu, a nie akceptacji zniewolenia.” Osho

„Ból wywołuje zazdrość, gniew, chciwość, chore ambicje.” Osho

Wszystkie zachowania, które wydają nam się destrukcyjne, które tłuminy od najmłodszych lat pod wpływem społecznych przekazów, są tak naprawdę łącznikiem z prawdziwymi pragnieniami, naszą indywidualną naturą, która nieważne jak jest oceniana z zewnątrz, ważne by była nasza.

„Kiedy człowiek nie może podążać za swymi potrzebami, staje się zgorzkniały, zatruty, okaleczony, sparaliżowany.” Osho

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments