Takeitizi.pl

kobiece slow life

mężczyzna portret
Relacje

4 taktyki manipulacyjne, które stosują toksyczni ludzie, by cię uciszyć cz I

Toksyczni ludzie testują twoje granice zupełnie niczym dzieci. Nie reagują na smutek osoby, którą ranią, ale reagują na konsekwencje, na przykład odcięcie się od nich. Jeśli toksyczna osoba jest ci bliska i po miesiącach milczenia ulegasz pokusie, by ponowić kontakt, bądź przygotowana na kolejne sytuacje, których celem jest cię uciszyć i postawić do kąta. Bądź przygotowana na krytykę, zamęt i dramaty, którymi się ona żywi. Jakie taktyki manipulacyjne stosują toksyczni ludzie?

Zaprzeczanie rzeczywistości

Coś się wydarzyło, a gdy mówisz o tym wprost, rozmówca zaprzecza, atakując cię – „chyba oszalałaś!”, „zmyśliłaś to”, „nic takiego nie powiedziałam/ nie zrobiłam”, „to nie miało miejsca”. U dziecka taktyka może doprowadzić do tego, że przestaje ufać własnym spostrzeżeniom.

Często stosują ją dorośli, którzy sami zaprzeczają prawdzie, np. próbując ukryć przed sobą i całym światem nałóg któregoś członka rodziny, przemoc lub inną wstydliwą tajemnicę. Fakt, że zaprzecza się problemowi, nie znaczy, że go nie ma. W dorosłym życiu czasem łatwiej zaprzeczyć pewnym faktom i żyć w iluzji, zamiast się z nimi skonfrontować.

Życie w zaprzeczeniu w dzieciństwie skutkuje tym, że dorosły przyzwala na zbyt wiele, nie umie wyznaczyć granic, gdy staje się ofiarą przemocy lub partnerem osoby uzależnionej. Nie wie, co jest prawdą, nie ufa sobie.

Projekcja

Toksyczna osoba obwinia inną o wszystko, co w niej samej godne potępienia. Projekcja polega na odwróceniu uwagi od własnych wad, niedoskonałości, wszystkiego czego toksyczna osoba wstydzi się u siebie, by dostrzec je w innej osobie, zawstydzić ją i zdjąć ze swoich barków odpowiedzialność.

Jeśli ktoś atakuje drugą osobę, wylicza jej wady, niedociągnięcia, to prawdopodobnie właśnie tego wstydzi się u siebie, próbując odwrócić uwagę od własnych wad. Np. osoba uzależniona rozlicza inną osobę uzależnioną z nałogu, namawia ją do podjęcia terapii, ale swojego problemu nie widzi.

Zawsze gdy odczuwamy pokusę skrytykowania kogoś, warto się zastanowić, dlaczego tak nas to drażni, czy przypadkiem nie przypomina nam o własnych wadach. Skupianie się na innych, analizowanie ich zachowań, ocena wyborów może też być ucieczką przed konfrontacją z własnymi uczuciami, wadami, problemami.

Robienie burzy w szklance wody

Toksyczni ludzie karmią się kłótniami, złością i negatywną atmosferą. Prowokują rozmówcę krytyką i nieuprzejmością. Jeśli wejdziesz z nimi w dyskusję, niepostrzeżenie zaczynają dyskredytować twoje wybory – od osobistych, po zawodowe, podważać twój autorytet, powołując się na zdarzenia z przeszłości (np. to  z jakiej rodziny pochodzisz).

Wprowadzają zamęt, chaos i wzbudzają w tobie poczucie winy tylko dlatego, że ośmieliłaś się mieć odmienne zdanie, a także po to, by odwrócić uwagę od głównego problemu. Jesteś zaskoczona i zdezorientowana ich nieadekwatną reakcją. Zastanawiasz się, jak to się stało, że niewinnie zaczynająca się dyskusja zaszła niespodziewanie tak daleko.

Toksyczni ludzie nie kłócą się tak naprawdę z tobą, ale toczą bitwę sami ze sobą, a ty stajesz się świadkiem ich monologów dotyczących na przykład wstydu lub złości z przeszłości.

Jak wyjść obronną ręką z burzy w szklance wody? Ich prowokującą krytykę spróbuj obrócić w żart, nie traktuj całej sytuacji śmiertelnie poważnie, to odbierze im władzę, mimo iż nie można zaprzeczyć krzywdzie, jaką wyrządzają swoim niespodziewanym, nieadekwatnym atakiem, w którym zawsze chodzi o nich, nigdy o ciebie, ty jesteś przypadkowym słuchaczem.

Generalizujące sądy

Generalizujące sądy zaczynają się od stwierdzeń: “Bo ty zawsze” lub: “Ty nigdy”. Np.: „Zawsze musisz być taka nadwrażliwa?” Być może zdarzają się momenty, w których reagujesz niewspółmniernie do sytuacji, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest, że to toksycznej osobie brakuje wrażliwości, empatii, a jej postępowanie jest okrutne i bolesne.

Nie traktuj osoby, która wypowiada takie sądy jako autorytetu, spytaj ją o konkretne sytuacje, które potwierdzają jej sądy. O ile ktoś może zaprzeczyć swoim intencjom, o tyle nikt nie ma prawa zaprzeczać temu, co czujesz pod wpływem kontaktu z toksyczną osobą. Tylko ty wiesz, jak się czujesz i masz do tego pełne prawo.

koniec cz. I

Marta Szyszko

Bibliografia:

http://thoughtcatalog.com/shahida-arabi/2016/06/20-diversion-tactics-highly-manipulative-narcissists-sociopaths-and-psychopaths-use-to-silence-you/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments