Takeitizi.pl

kobiece slow life

5 powodów dla których powinnaś polubić swoich wrogów
Relacje

4 powody, dla których powinnaś polubić swoich wrogów

“Czy nie niszczę swoich wrogów, czyniąc ich przyjaciółmi?” Abraham Lincoln

Jeśli nasza opinia o drugim człowieku zmienia się na gorsze, czujemy ścisk w żołądku i dajemy się ponieść przygnębiającej mieszaninie zwątpienia i wewnętrznego niepokoju. Tracimy przy tym mnóstwo energii. Jak zamienić gniew i nienawiść do kogoś we wdzięczność za nowe, wzbogacające doświadczenie?

Potraktuj wroga jako inspirację

Niezależnie od tego, czy jest to relacja koleżeńska, która zakończyła się w gniewie, współpracownik, który próbował osłabić naszą pozycję w firmie, a może członek rodziny, który nieustannie nas krytykuje, z każdej znajomości możemy wyciągnąć pouczające wnioski. Takie spotkania potrafią być barometrem, który pozwala się przekonać, czy dokonaliśmy prawidłowych wyborów. Może nie jest nam pisana praca w zespole, ale np. własna firma? Może warto mniej czasu spędzać na przyjęciach rodzinnych, a więcej na rozwoju pasji?

Wrogowie czynią nas silniejszymi

Po spotkaniach z niektórymi ludźmi mówimy o sobie – to sprawiło, że stałem się innym człowiekiem. Przeżyliśmy rodzaj żałoby po nieudanej relacji, pożegnaliśmy pewne złudzenia, ale też – nauczyliśmy się czegoś o sobie, przemyśleliśmy pewne sprawy, weszliśmy na ścieżkę codziennej pracy nas sobą i to doświadczenie może okazać się niezwykle wartościowe, choć wypłynęło z bolesnej konfrontacji.

Niech gniew stanie się natchnieniem

Może napiszesz piosenkę, wpis na bloga, a może dasz upust swoim emocjom tworząc nastrojowe fotografie? Gniew potrafi łatwo zamienić się w sztukę, a czasem talent do przelewania myśli i wizji na  fotografie i posty może zamienić się w dochodową pasję.

Przebaczaj innym z myślą o sobie

Pamiętaj, że nie musisz kontynuować znajomości, które są dla Ciebie destrukcyjne, z drugiej strony, może jeszcze przyjdzie czas, że dogadasz się z największym wrogiem? Każdy popełnia błędy, dlatego warto zdobyć się na przebaczenie, przede wszystkim po to, by odzyskać spokój.

Nie warto hodować złości na zapas, natomiast, gdy ktoś konsekwentnie traktuje nas bez szacunku, nie reaguje na próbę wyznaczenia granic, żyje w poczucia wyższości i bezkarności, może czas wyruszyć w drogę bez takiej osoby? Do udanej relacji potrzebne są chęci obu stron, ale do zakończenia toksycznej znajomości wystarczy Twoja decyzja.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments