Takeitizi.pl

kobiece slow life

toksyczny partner
Relacje

4 sposoby, w jakie toksyczny partner unika konfrontacji i lekceważy cię podczas konfliktu

Według Dr Gottmana sposób, w jaki rozwiązujemy konflikty, decyduje o tym, czy nasz związek przetrwa. Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości są bezpośrednie i szczere, mają pozytywny obraz siebie i innych, dobry kontakt ze swoimi emocjami, a także potrafią je regulować. One negocjują, biorą pod uwagę potrzeby drugiej strony relacji i potrafią przyznać się do winy, a także nie unikają bliskości ani konfrontacji.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mogą unikać konfrontacji, zachowywać się agresywnie lub defensywnie (odwracać uwagę od sedna sprawy, wytykając twoje niedoskonałości), próbują cię sprowokować. Nie rozpoznają negatywnych uczuć i nie umieją sobie z nimi radzić, unikają konfliktów. Unikanie konfliktów jest obok żądań, lekceważenia, brania krytyki do siebie, jedną z głównych przyczyn rozstań.

„Nie mogłam wyrazić swojej opinii bez jego obśmiewania sytuacji, przewracania oczami, a jeśli nie ustępowałam, lekceważył mnie, nazywał głupią, mówił, że ma dość moich niekończących się pretensji. Jeśli to nie wystarczyło, opuszczał pokój.” Erin

W jaki sposób toksyczny partner unika konfrontacji i lekceważy cię podczas konfliktu?

Nie traktuje poważnie twoich uczuć

 Może używać sformułowań: „jesteś zbyt wrażliwa”, „jak zwykle przesadzasz”, „po co wszystko roztrząsać?”, „zawsze musisz stwarzać problemy?”, „dramatyzujesz”, „bierzesz wszystko zbyt poważnie”.

Najpierw słyszysz raniący komentarz, a gdy konfrontujesz z tego rozmówcę, on próbuje przerzucić na ciebie odpowiedzialność za swoje niedopuszczalne zachowanie. Najpierw rani, a potem obwinia, gdy powoduje tym twoje cierpienie. Krzywdzące słowa mogą boleć bardziej niż ciosy. Z ich powodu rozpadają się związki, więzy międzyludzkie. Nie należy bagatelizować ich mocy.

Traktuje cię z pogardą, lekceważy

Jesteśmy upokarzani, gdy ktoś pogardliwie wypowiada się o ważnych dla nas sprawach lub szydzi z naszego wyglądu. Zachowania świadczące o lekceważeniu to przewracanie oczami, drwina, zastraszanie, oczernianie, sarkazm.

Wychodzi, gdy próbujesz go konfrontować

Pytasz, czemu tak postąpił, a on odpowiada: „Nie zamierzam o tym rozmawiać” i opuszcza pomieszczenie. Pełna bliskości relacja oznacza branie i dawanie, gdy ktoś wychodzi, nie jest możliwe ani jedno ani drugie. Opuszczenie pomieszczenia ucina dyskusję. W ten sposób unikający partner nie uznaje potrzeb drugiej strony. Im bardziej druga osoba nalega na kontakt, tym bardziej on się wycofuje.

Zna twoje słabe strony i posługuje się nimi, by wygrać konflikt

Jeśli masz jakieś kompleksy dotyczące wyglądu, zacznie cię za to krytykować.

„Jestem niezadowolona ze swojej wagi. Mój były mąż, gdy tylko skarżyłam się na coś, dokuczał mi, że za dużo jem, jestem za gruba i jak zgrabne były inne kobiety, w przeciwieństwie do mnie. Chciał, żebym była potulna, a jeśli nie byłam, atakował mnie.” (Peg Streep)

Marta Szyszko

na podstawie:

toksyczna matka

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments