Takeitizi.pl

kobiece slow life

anthony robbins
rozwój osobisty

4 irracjonalne powody, dla których żyjesz w cichej desperacji

Na Facebooku zobaczyłam plany swojego miasta na 2077 rok. Data wydała mi się o wiele bardziej abstrakcyjna, niż futurystyczne wizje roztaczane przez architekta, dotarło do mnie, że plany te mnie prawdopodobnie nie obejmują. Perspektywa skończoności w pewnym wieku daje znać o sobie ze zdwojoną siłą, zwłaszcza gdy wybieramy życie w cichej desperacji, stawiając sobie asekuracyjne cele – zarobić na koszty, ale już nie – zarobić pierwszy milion do czterdziestki. Co powstrzymuje nas przed oczekiwaniem od życia tego, na co naprawdę zasługujemy?

Niska samoocena

Nie sięgamy po swoje z powodu niskiej samooceny, która „pojawia się ilekroć nie potrafimy zrobić czegoś, co we własnej opinii powinniśmy umieć. (…) Pamiętaj, że twoja obecna sytuacja odzwierciedla nie twoje prawdziwe możliwości, ale raczej jakość i wielkość celów, które sobie dotychczas stawiałeś.” Anthony Robbins

Może teraz jest ten czas, by się uczyć i podjąć próbę, zweryfikować wyobrażenia z reakcją ludzi, klientów, rynku, by stać się mądrzejszym i bliższym o jedną odważną decyzję na drodze do celu, niezależnie od efektu? To, że jeszcze nie widzisz efektów, wcale nie znaczy, że nie robisz postępów.

Pasja nie zwalnia z ciężkiej pracy, regularności, nie chroni przed zjazdem energetycznym i czynnościami, których nie lubimy. Tu nie ma miejsca jedynie na przyjemności. Jednak, żeby doświadczyć pasji, musisz zastąpić asekuracyjne cele – szalonymi, bezczelnymi, odważnymi i inspirującymi, do których nie potrzebujesz dodatkowej motywacji. Jeśli nie chce ci się działać, to znaczy, że wybrałaś nieodpowiedni cel.

Lęk przed odrzuceniem

Ludzie, którzy „obawiają się odrzucenia przez innych, będą unikać sytuacji, która może doprowadzić do tego, że ktokolwiek ich odrzuci. Unikają wchodzenia w intymne związki, nie starają się o lepszą pracę. (…) unikają robienia różnych rzeczy tylko dlatego, że się boją. Z góry sprawiają, że coś sprawi im przykrość, martwią się na zapas.” Anthony Robbins

To z jednej strony chroni przed dyskomfortem, ale koszty tego złudnego bezpieczeństwa są niewspółmiernie wysokie – skazujemy się na tkwienie w nieustającej frustracji. Możesz tworzyć nieskończenie wiele wymówek, ale pamiętaj, że nie będziesz mieć nieskończenie wielu szans. Jest coś znacznie gorszego od błędów i porażek – bierność. Na co spożytkujesz energię i czas – dwa cenne zasoby, na które nie zwracamy uwagi, dopóki się nie wyczerpią?

Perfekcjonizm

Perfekcjonista nigdy nie jest do końca zadowolony z tego, co zrobił, wydaje mu się, że mógłby to zrobić lepiej (jeszcze będzie okazja!), a często nie podejmuje w ogóle działania, by nie mierzyć się z wewnętrznym krytykiem, nie wystawiać na cudzą ocenę. W czasie, gdy waha się, czy pokazać coś światu, mógłby zrobić o wiele większe postępy, gdyby tylko dał sobie szansę o kilka poprawek wcześniej.

Choć zawsze masz poczucie, że mogłaś coś zrobić lepiej, pogódź się z tym, że zostawisz jedynie ślad swojego bogactwa i odważnie nim dziel, lepsze to niż rezygnacja z powodu wiecznego niezadowolenia z siebie. Ważniejsza jest regularność niż poczucie, że lepiej być nie może, bo zawsze może być lepiej.

Rozczarowanie, które wpędza w bezradność

Tym, co odbiera ci radość życia, są nierealistyczne wyobrażenie o tym, jakie powinno ono być.

„Często ludzie sami powodują własne rozczarowania, budując całkowicie nierealistyczne oczekiwania. Jeśli dziś zakopiesz w ziemi nasiona, nie możesz wracać jutro w to samo miejsce z nadzieją, że zobaczysz kwitnące kwiaty.” Anthony Robbins

Nikt nie ma stuprocentowej skuteczności. Nie unikniemy rozczarowań, zwłaszcza, gdy mierzymy wysoko, ale dopóki one nie wzbudzają w nas bezsilności, motywują do szukania rozwiązań, dopóty jesteśmy w drodze. Do jednego celu wiedzie wiele dróg, jedyne, co może ucierpieć to tempo, w którym do niego dotrzesz, jeśli postawisz na niewłaściwe narzędzia. Nie zbaczaj z drogi. Prawo serii nie istnieje, to że kilka razy z rzędu coś nie poszło po twojej myśli, nie znaczy, że już nigdy nie zaskoczy, próbuj dalej, wyciągaj wnioski, rób, co masz do zrobienia. Niech drobne przeciwności nie odwiodą cię od cudownego celu.

Jak unikać bezradności?

„Ludzie, którzy ciągle skupiają się na tym, na co nie mają wpływu, pozostają bezsilni.” Anthony Robbins

10 zdań, które powinnaś sobie powtarzać w momentach zwątpienia:

  1. Jestem przygnębiona -> jestem na drodze do zmiany
  2. Boję się -> stoję przed wyzwaniem
  3. Jestem wykończona -> skupię się na tym, by nabrać nowych sił
  4. Nienawidzę tego -> wolę coś innego
  5. Lenię się -> gromadzę energię
  6. Czuję się zagubiona -> poszukuję
  7. Jestem przytłoczona -> jestem w potrzebie
  8. Odrzucają mnie -> nie doceniają mnie, nie dostrzegają mnie, nie rozumieją mnie
  9. Mam dość -> tego muszę się pozbyć
  10. Zrobiłam głupstwo -> próbowałam coś odkryć[i]

[i] Anthony Robbins „Obudź w sobie olbrzyma”

Marta Szyszko

na podstawie:

obudź w sobie olbrzyma

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments