Takeitizi.pl

kobiece slow life

10 top celów podróży
Podróże

10 top celów podróżniczych w poszukiwaniu barw cz I

W okresie zimowym nachodzi mnie tęsknota za podróżowaniem i przyjemnymi barwami. Mijany codziennie billboard jednego z biur podróży kusi radością i kolorami tropikalnych miejsc. Może dlatego tak łatwo poddaję się marzeniu o podbojach i planowaniu kolejnych wypraw, nie tylko w tak daleko położone zakątki świata.

Opowiem o 10 miejscach, do których wybrałabym się ze swoją walizką, gdy skarbonka się nieco zapełni i starczy wolnego czasu. Może i was zainspirują do podróży, choćby palcem po mapie.

Dover

Tęsknię za bielą. A to kolor, który kojarzy się z czystością i niewinnością, chociaż w niektórych kulturach jest związany z żałobą. A jak biel, to koniecznie białe klify Dover – miasta leżącego nad Kanałem La Manche. Jest to wysunięty najdalej na południe punkt w Wielkiej Brytanii. Osiem kilometrów rozciągających się urwisk dostarcza niezapomnianych widoków. Białe skały zawdzięczają barwę swojemu składowi, czyli głównie kredzie, krzemowi i kwarcowi.

Są pierwszą rzeczą, jaka wita statki przypływające tutaj z kontynentu, a dzięki swojej wysokości ponad 100 metrów, trudno byłoby jest ich nie dojrzeć. Od białego koloru pochodzi też poetycka nazwa Anglii – Albion. Niegdyś, ze względu na swoje położenie, Dover było strategicznym punktem i gwarantowało niedostępność wyspy. Już w średniowieczu wykuto w skałach tajne przejścia, prowadzące stąd do pobliskiego zamku. Piękno tego miejsca można podziwiać z trzech stron: przechadzając się po porośniętym trawą szczycie, z dołu – spacerując kamienistą plażą oraz od morza, tam klify prezentują się w pełnej okazałości.

Nowy York - taksówki

Uwielbiam też kolor żółty, bo jest energetyzujący, optymistyczny i pobudza do działania. Kojarzony jest z radością i słońcem, ale jest też kolorem symbolizującym zazdrość. A skoro żółty, to oczywiście nowojorskie taksówki Ford Crown Victoria. Miasto jest nimi wręcz usiane i jest to najczęściej pojawiający się samochód w historii kina. A będąc w Nowym Jorku, nie możemy przegapić Statuy Wolności znajdującej się na Wyspie Wolności.

Statua Wolności

Niewątpliwie jest symbolem USA, a dla wielu emigrantów przybywających do Ameryki symbolizuje lepszy świat, dla którego porzucili własną ojczyznę w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Niewielu wie, że statua była podarunkiem Francji dla USA i powstała pod koniec XIX wieku w Paryżu, a przez ocean płynęła w częściach. Pomnik ma 46 metrów i został wpisany na listę narodowego dziedzictwa UNESCO. Postać kobiety ma u stóp pęknięte kajdany, a siedem promieni w koronie to symbol wolności dla siedmiu kontynentów. Na trzymanej w ręku tablicy ma wyrytą datę 4 lipca, czyli dzień, kiedy Amerykanie obchodzą Święto Niepodległości.

Empire State Building

W Nowym Jorku zahaczyłabym też o Empire State Building przy Piątej Alei. Ten jeden z najsłynniejszych budynków, przez 40 lat był uznawany za najwyższy wieżowiec świata. Liczy bowiem 381 metrów i ma 102 pietra. Z tarasu widokowego, znajdującego się na 86 piętrze, można obserwować panoramę miasta i nie tylko, bowiem w bezchmurny dzień widać nawet miejscowości oddalone o 100 km oraz ocean.

To idealne miejsce, aby podziwiać zachód słońca nad miastem. Budynek fascynował także scenarzystów, którzy uczynili go tłem w swoich filmach. Empire State Building można zobaczyć m.in. w ,, Bezsenność w Seatle’’, ,,Niezapomnianym romansie” czy w ,, King Kongu”.

Wielki Kanion

Od żółtego koloru jest już niedaleko do pomarańczowego, a z tym kolorem kojarzy mi się Wielki Kanion, który powstawał przez bagatela 6 milionów lat, w północno-zachodniej Arizonie. Rzeka Kolorado mozolnie wypłukiwała w tym czasie skały – głównie łupki, wapienie i piaskowce. Wielki Kanion ma długość ponad 400 km i dostarcza niezapomnianych widoków.

Tutaj można doświadczyć jak człowiek jest mały i jego losy niewiele znaczą w porównaniu do tak ogromnej historii. Miejsce to, dzięki znaleziskom, stanowi dla naukowców kopalnię wiedzy nawet o dinozaurach. Niegdyś w jaskiniach zamieszkiwali Indianie. Obecnie dla rzesz turystów stworzono wiele punktów widokowych i tras wycieczkowych. Dla leniwych istnieje możliwość lotu helikopterem, aby z góry móc zachwycać się pięknem tego miejsca.

Kasia Kowalska

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments