Takeitizi.pl

kobiece slow life

jak rozpoznać manipulanta
Relacje

Histeryzujesz, jesteś zbyt wrażliwa… 10 popularnych zdań wypowiadanych przez manipulantów

Jakie komunikaty świadczą o tym, że ktoś próbuje Tobą manipulować i jak na nie zareagować?

Zmyślasz/ Wcale tego nie powiedziałem

Takie komunikaty zaprzeczają twojej wersji rzeczywistości. Rozmówca zdejmuje z siebie odpowiedzialność za zdarzenia, zachowania.

Odpowiedz: to, że nie pamiętasz, nie znaczy, że się nie wydarzyło.

Zwariowałaś!

Zaczynasz wątpić w swoją intuicję i zdrowy osąd sytuacji.

Odpowiedz: mam prawo do swoich uczuć, nie tobie to oceniać.

Wynajdujesz sobie problemy/ Lubisz się kłócić, co?

Czujesz się winna, a rozmówca momentalnie może poczuć się rozgrzeszony. Ucieczka przed konfrontacją uniemożliwia budowanie bliskości, ale też zrobienie czegoś z problemami, skoro ich nie ma, to po co się nimi zajmować?

Odpowiedz: zależy mi na tym, by dojść do porozumienia, a nie zamiatać problemy pod dywan i udawać, że się nic nie stało.

Po co wałkować w kółko jeden temat?

Rozmówca sugeruje, że lepiej skupić się na czymś innym, bo problemy rozwiążą się same. Po czasie może nastąpić taka kumulacja niewyjaśnionych pretensji, że pozostaje tylko ucieczka z relacji. Stwarzanie ciągle miłej atmosfery, jest sposobem na unikanie bliskości i podtrzymywanie toksycznego status quo. Dzieje się tak, gdy rozmówcy bardziej zależy na tym, by wszystko z zewnątrz wyglądało dobrze, niż na tym, by faktycznie funkcjonowało w sposób zdrowy i satysfakcjonujący.

Odpowiedz: ponieważ nie został jeszcze należycie wyjaśniony.

Niepotrzebnie dramatyzujesz/ Jesteś zbyt wrażliwa

Taki przekaz neguje twoje prawo do odczuwania autentycznych emocji. Sugeruje, że to, co czujesz jest niewłaściwe. Druga strona relacji nie chce wziąć odpowiedzialności za trudną sytuację i konfrontować się z problemami. Odmawia ci ujawnienia swoich uczuć i budowania zdrowej relacji, opartej na wymianie emocji. Każdy ma prawo do swoich uczuć. Uczucia nie są czymś, nad czym sprawujemy kontrolę, pojawiają się jako reakcja na zdarzenia, by nas chronić, przestrzegać.

Druga strona relacji może nie rozumieć naszej reakcji emocjonalnej, ale nie ma prawa jej zaprzeczać. Gdy zarzuca ci zbytnią wrażliwość, odpowiedz: nie tobie oceniać, jak się czuję, nie jesteś w mojej skórze.

Zobacz, do czego mnie doprowadziłaś!

To próba przeniesienia odpowiedzialności na ciebie za cudzą reakcję. Jeśli ktoś ci mówi: zobacz, do czego mnie doprowadziłaś!

Odpowiedz: sam wybrałeś, jak zareagować. Nie mam wpływu na twoje zachowanie. Mogę odpowiadać tylko za siebie.

Nie znasz się na żartach

Rozmówca mówi coś niestosownego, a widząc twoją reakcję, obwinia cię, że nie znasz się na żartach. Odmawia ci w ten sposób prawa, byś czuła się zraniona, co jest adekwatną reakcją na agresywny żart. Żarty często są wykorzystywane jako mur, by nie konfrontować się z problemami. Mówisz o poważnym problemie, a rozmówca umniejsza jego rangę, próbując wszystko obrócić w niewinny żart.

W takiej sytuacji odpowiedz: żartowanie sobie z tak poważnego tematu, odbieram jako lekceważące. Chcę o tym porozmawiać.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz wpływu na pewne zdarzenia, ty decydujesz, jak na nie zareagujesz. Spędzanie czasu z ludźmi, którzy nie są zainteresowani twoimi potrzebami i dobrostanem, niedostępnymi emocjonalnie i skoncentrowani jedynie na udawaniu, że wszystko jest w porządku, to zwykła strata czasu. Wybieraj tych, którzy okazują ci troskę i zainteresowanie, którzy są gotowi obdarzyć cię autentycznymi emocjami i być z tobą, a nie obok ciebie.

Na podstawie:

https://www.psychologytoday.com/blog/the-mysteries-love/201503/15-types-verbal-abuse-in-relationships?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments